Årsmöte 2010-02-06
Presidiet på plats, mötet kan börja

SBK:s förtjänsttecken till Jutta Schwandner

SBK:s förtjänsttecken till Sannie Widén

SBK:s förtjänsttecken till Kjell Gren

SBK:s förtjänsttecken till Karina Berggren

SBK:s förtjänsttecken till Lena Karlsson

SBK:s förtjänsttecken till Bengt "Hasslö" Svensson

SBK:s förtjänsttecken till Bengt "Hjälmsa" Svensson

Mia Persson fick blommor för sin 3:e placering i BruksSM 2009

Roland fick blommor för sitt deltagande i BruksSM samt Nordiska Mästerskapen 2009

Uppflyttade till Lydnadsklass III: Monica Jönsson och Fredrik Reinodt

Uppflyttad till Lydnadsklass Elit: Fredrik Svanberg

Monica Jönsson / Hyzz Kalle / Austr Kelpie fick en inteckning i Vandringspriset Lydnadsklass II

Fredrik Svanberg / Skanshill Kardemumma / BV Tervueren, Vandringspriset Lydnadsklass III

Gun-Britt Harnemark / Somollis Shiny / Border Collie, Vandringspriset Lydnad Elit

Uppflyttningar i Agilityklass (I till II): Lena Andersson, Eva Blomqvist, Karin Loodin och Moa Hall

Uppflyttningar i Agilityklass (II till III): Eva Blomqvist

Uppflyttningar i Hoppklass (I till II): Lena Andersson, Moa Hall, Elin Reinodt och Karin Loodin

Roland Sjösten / JM´s Bc Zelo / Border Collie fick återigen en inteckning i Vandringspriset Bästa Brukshund

Gertie Lundberg / Zmilla / Schäfer erövrade en inteckning i Vandringspriset Lägre klass

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
2009 års Engagemangspris till Roland
Klicka för större bild!

Med stor övervikt i röstningen: 2009 års Engagemangspris till Roland

Några av alla 54 medlemmarna på årsmötet

Tre nya champions under 2009
Klicka för större bild!

Fredrik Svanberg & Skanshill Kardemumma, Lydnadschampion

Roland Sjösten & JM´s BC Zelo, Sökchampion

Gun-Britt Harnemark & Somollis Shiny, Lydnadschampion

SBK:s förtjänsttecken till Elisabeth Arebark

Uppflyttande till Lägre klass: Helene Edner, Jennie Sandgren, Fredrik Reinodt, Birgitta Svedin, Monica Jönsson, Bengt Svensson och Irma Turkanovic

Uppflyttade till Högre klass: Monica Jönsson, Lorina Sandin, Gertie Lundberg och Susanna Engelholm

Uppflyttade till Lydnadsklass II: Marie Svensson, Monica Jönsson, Ulrika Henningsson & junior, Birgitta Svedin, Susanna Engelholm, Anna Wahlberg, Irma Turkanovic, Inga Åström samt Lena Andersson

Irma Turkanovic / Lilla Aftonstjärnas Fame / Rottweiler tog en inteckning i Vandringspriset Lydnadsklass I

Uppflyttningar i Hoppklass (II till III): Eva Blomqvist och Elin Reinodt

Vinnare i varsin klass i Blekinge Agility Mästerskapen: Elin Reinodt och Carina Hall

Birgitta Svedin / Hjälmsatösens Anja / NSDTR grejade inteckningar i både Vandringspriset Appellklass och Vandringspriset Bästa Debutant i Appellklass

Monica & Jutta lämnar Tävlingssektorn och får varsin blomma

Susanna lämnar HUS

Jennie lämnar över uppdraget i Temasektorn

Ulrika avtäcker kvällens läckra smörgåstårtor

 
Alla uppflyttningar & Champions 2009
 
Alla vandringspriser 2009