Årsmötet 2013
 
 
Lista på alla vandringspriserna!
Lista på alla uppflyttningsjetongerna!
 
Foto: Nils Hällgren
 
Damerna i medlemskontrollen

Vår kassör som gjorde en strålande föredragning av klubbens ekonomi

Årsmötets ordförande och sekreterare

Förtjänsttecken fick Anna Persson ...

... Annika Lindberg,

Catharina Salomonsson,

Eva Blomqvist,

Kina Linder,

Carina Hall,

Lena Andersson,

och Daniel Karlsson

Så här glad blev Anna T ...

när hon fick förtjänsttecken.

Stck mig inte med nålen tyckte Monica Jönsson när hon fick förtjänsttecken.

Bengt Jönsson fick också förtjänsttecken,

liksom ordföranden Fredrik Berg

Klubbens tre SM-ekipage, Monica Jönsson & Hyzz Kalle, Inki Sjösten & Memorix Yksi Roland Sjösten & JM´s Bc Zelo, gratulerades med var sin blombukett

Charlotte Evaldsson avgick från Hundägarutbildningskommittén

Kina Linder och Charlotte Ninov avgick ur styrelsen och avtackades med en blomma

Jutta Schwandner & Frasse hade flest inteckningar i ett utgående vandringspris i lydnad och får nu behålla tallriken

Vandringspris i lydnadsklass I tillföll Solweig Johansson & Wintergold´s Ice Pearl

Anna Persson & Wood & Water Nyfikna Nezzla fick vandringspriset i lydnad III

Vandringspriset för bästa appellklasshund fick Birgitta Björklund & Sniffers Ondra

Monica Jönsson & Hyzz Kalle fick vandringspris för Bästa Brukshund och högsta poäng i Högre klass

Vandringspriset, Bästa debutant gick till Birgitta Björklund & Sniffers Ondra

99 poäng i Rallylydnadens Nybörjarklass. Lätt som en plätt!
Ann-Lill Stark & Milov's Kiwi fick Vandringspriset för bästa poäng i Nybörjarklass/Rallylydnad

Inki Sjösten & Kaksi fick Vandringspriset för bästa poäng i Fortsättningsklass/Rallylydnad

Eva Blomqvist & Ebba fick vandringspriset Agility klass II

Karin Loodin Danielsson & Inez fick vandringspriset Agility klass III

Uppflyttade till lägre klass spår: Nils Hällgren & Max samt Birgitta Björklund & Ondra

Hanne Eriksson & Sandbytösens Yankee Faxe samt Anna Persson & Wood and Water Nyfikna Nezzla uppflyttade till högre klass

Monica Jönsson & Hyzz Kalle samt Hanne Eriksson & Sandbytösens Yankee Faxe uppflyttade till elitklass

Dorothy Johansson & Ritou´s Sunrize samt Solweig Johansson & Wintergold´s Ice Pearl uppflyttade till lydnadsklass II

Marie Mathiasson & Ziba samt Eva Jeansson & LpII Terahof Catch Connie

Anna Persson & Wood and Water Nyfikna Nezzla, uppflyttade till Lydnad Elit

Charlotte Evaldsson, Britt-Marie Lindberg och Inki Sjösten uppflyttade till Fortsättningsklass och till Avancerad klass/Rallylydnad. Ann-Lill Stark och Roland Sjösten uppflyttade till Fortsättningsklass/Rallylydnad

Carina Hall & Tea uppflyttade till klass II i Agility

Moa Hall & Jaffadays Understanding Tess, Karin Loodin Danielsson & Inez samt Eva Blomqvist & Ebba uppflyttade till Agilityklass III

Karin Loodin Danielsson & Inez & Disa samt Eva Blomqvist & Ebba uppflyttade till Agility Hoppklass III

Inki Sjösten & Memorix Yksi blev Brukschampion i Spår under 2012