Appellklass spår & sök samt Lydnad alla klasser

2011-04-23
 
Foto: Nils Hällgren & Britt-Marie Lindberg
 



Alla funktionärer som medverkat till en bra tävlingsdag

  Fredrik Berg
Inki Sjösten
Christer Olsson
Jutta Schwandner
Marianne Karlsson
Britt-Marie Lindberg
Caroline Salomonsson
Hanna Karlsson
Ulrika Fällgren
Inger Berg
Catharina Salomonsson
Annika Lindberg
Elizabeth Olsson
Kenneth Lindfalk
Marianne Johnsson
Ari Korhonen
Nils Hällgren
Tävlingsledare, appellklass
Spår & sökchef
Tävlingsledare, lydnad
Bitr tävlingsledare, lydnad
Sökfigurant, skrivare
Sökfigurant
Skrivare/siffervisare
Skrivare/siffervisare
Skrivare/siffervisare
Köket
Köket
Tävlingssekreterare
Tävlingssekreterare
Domare, lydnad II & III
Domare, Lydnad I & elit
Domare, appellklass
Domare, appelklass
 
 
 
Godmorgon, välkommen till tävling på Ronneby Brukshundklubb

Startnummer 1 i akl-spår skyndar till start

"Har jag släppt ut tillräckligt lång lina?"

Slutet är nära ...

Här visas äkta glädje, den som uppstår när hunden hittar slutpinnen!

 
Startnummer 2 till start i full fart

Spåååår!

Aj, aj, jag glömde handskarna ...

"Läktaren"

 
 
Dagens snyggaste vinkeltagningar

Miniåskådarna. Är detta nästa generation SBK:are?

TL Fredrik tar en kort rast medan spåren kallnar

 
 
... och en pinne i fickan

Stilstudie

 
 
Lättad och glad efter ett bra sökarbete

Nöjd spår & sökchef, Inki

Yes! Det gick vägen. Känns som om det räckte till uppflyttning ...

Skärpning, koncentration!

 
Lite trötta men ganska nöjda

Dagens "mattanter" serverade många olika läckerheter

Delad glädje delad våffla

Tävlingsledare och sekretariatet förbereder prisutdelning

Lydnadsklass I
Fr vä: Caroline Haage med Timz, Anna Persson med Wood and Water Nyfikna Nezzla, Marie Mattiasson med Ziba

Lydnadsklass II
Fr vä: Ann-Kristin Petersson med Kronvallaren Right-Chip, Solweig Johansson med Wintergold's Dinnaton, Lasse Cebrenius med Widholmens Hugo the great

Lydnadsklass III
Fr vä: Heléne Adolfsson-Rehn med Seaspirit Crocus, Jörgen Svensson med Gleen Mhor's Grynet, Mariann Henriksen med Meerymac Queen of Diamonds

Lydnadsklass Elit
Fr vä: Linda Jönsson med Highflying That's Just Me, Jörgen Jönsson med JM´s bc Zito, Jennifer Ericsson med Canovills Kaliber

Appellklass spår
Fr vä: Stefan Håkansson med Ozzy, Elsa Blomster med SE VCH Vildsilkes Flinga, Charlotte Ninov med Door keepers Nightshade Nanook

Appellklass sök
Mia Persson med Av Melica Felix Summer Bee

 
Välkomna tillbaks!