Uppdaterat 2010-04-24 17:11
 
Ronneby Brukshundklubb
2010-04-24, Appellklass & Lydnad alla klasser
 

Spår+Sök appell(a), domare: Roland Sjösten & Claes Perslöf

Plac

Pris

Total

Lydnad

Special

Huvud

Ekipage

Ras

Klubb

1

Uppf.

288.25

200.00

88.25

68.25

Kenneth Lindfalk med Farbax Astofeles(S16559/2008)

Belgisk vallhund/Malinois

Karlshamn BK

2

Uppf.

263.25

179.50

83.75

64.75

Anna-Katrine Linder med Hund's Sir-Albert(S44520/2006)

Perro de Agua Espanol

Ronneby BK

3

Uppf.

263.25

185.50

77.75

57.75

Lisa Edvardsson med Witch-hunts Elton John(S13882/2009)

Cocker spaniel

Ronneby BK

4

Uppf.

250.50

174.50

76.00

56.00

Alf Karlström med Ninka V't Heukske(S21330)

Schäfer

Sölvesborg BK

5

Uppf.

250.00

160.50

89.50

70.00

Catarina Håkansson med Bockegårdens Goa(S45954/2008)

Schäfer

Sölvesborg BK

6

Uppf.

232.25

158.50

73.75

57.75

Jan Hedlund med Jafrak One Day At A Time(S10296/2008)

Riesenschnauzer

Svalövs BK

7

godk

193.25

135.50

57.75

57.75

Krister Persson med Karmelhoffs Sayyeed(S21274/2008)

Dobermann

Ronneby BK

8

godk

187.50

120.50

67.00

49.00

Gun Björkman med Whylla's Black giidjaa(S14260/2008)

Australisk Kelpie

Karlskrona BK

9

godk

181.25

116.50

64.75

64.75

Anders Gustafsson med Nirogådens Titus(S26599/2008)

Rottweiler

Oskarshamns BK

10

ej godk.

138.25

73.50

64.75

64.75

Tinta Nielsen/Ingela Wredlund med Steekbard Vyfde Witkeelswael(S41632/2008)

Rhodesian Ridgeback

Gnesta-Trosa BK

 

bröt

 

 

 

 

Helene Persson med Riesenspass Laverna(S42901/2008)

Riesenschnauzer

Sölvesborgs BK

 

Lydnad I(a), domare: Anders Brorsson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

189.00

Ulrika Henningsson med Vargbiten´s Abbe(S18887/2007)

Schäfer

Ronneby BK

2

1. pris

174.00

Sandra Bergman med Xerox(TAVLIC001910)

Schäfer

Ljungby BK

3

1. pris

168.00

Katarina Ljungcrantz med Maråsens Rejka(S13534/2009)

Schäfer

Karlskrona BK

4

1. pris

166.50

Carina Sjölin med Atlas(TAVLIC001492)

Blandras

Ronneby BK

5

1. pris

165.00

Gertie Lundberg med Rasmus(S57257/99)

Labrador retriever

Ronneby BK

6

3. pris

131.00

Vlad Curavale med Hässlehoffs Nala-Samoadotter(S34335/2009)

Hovawart

Karlshamns BK

 

Lydnad II(a), domare: Carina Lundin

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

177.00

Karin Larsén med Svarttassens Sippa(S18877/2004)

Svensk lapphund

Veberöds BK

2

1. pris

170.50

Carina Bengtsson med LPI Bazzakulls Red Passion(S16002/2008)

Belgisk vallhund/Tervueren

Karlshamn BK

3

1. pris

165.50

Jessica Johansson med Be Active's Quickstep Rexton(S34494/2008)

Golden retriever

Karlskrona BK

4

3. pris

120.50

Inga Åström med Alessio(S21385/2007)

Lagotto romagnolo

Ronneby BK

 

Lydnad III(a), domare: Anders Brorsson

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

275.00

Karin Ekman med Degn's Mara(S58779/2008)

Schäfer

Sölvesborg BK

2

1. pris

262.00

Annelie Hammarquist med Jomagardens Calippo(S42777/2006)

Berger des Pyrénées

Sölvesborgs BK

3

3. pris

221.00

Lorina Sandin med Björkelund's Cazpher(S69662/2004)

Rottweiler

Ronneby BK

4

0

143.00

Johan Haglund med Cahppes Zissa(S62029/2002)

Svensk lapphund

Veberöds BK

 

Lydnad Elit(a), domare: Carina Lundin

Plac

Pris

Poäng

Ekipage

Ras

Klubb

1

1. pris

273.50

Carina Engkvist med Krankesjöns Yellow Diamond(S45896/2007)

Golden retriever

Sölvesborg BK

2

2. pris

246.50

Sophie Kallenberg med Ebafarmens Mercy(S29917/2005)

Schäfer

Sölvesborgs BK

3

2. pris

245.50

Malin Johansson med LPI,II,III Av Melica Hermione Granger(S17052/2008)

Golden retriever

Karlshamns BK

4

2. pris

239.00

Fredrik Svanberg med Skanshills Kardemumma(S14913/2005)

Belgisk vallhund/Tervueren

Ronneby BK