Uppdaterat 2010-08-20 22:45
 
Ronneby Brukshundklubb
2010-08-20, Lydnad alla klasser
 
 
 
Lydnad I(a), domare: Jan Larsson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 179.50 Niklas Karlsson med Jinx Tiger(S61527/2007) Rottweiler Ronneby BK
1 1. pris 179.50 Lisa Edvardsson med Witch-hunts Elton John(S13882/2009) Cocker spaniel Ronneby BK
3 1. pris 163.00 Veronika Kruuse med Harmony Spirit's Black Canyon(S56594/2008) Flatcoated retriever Tingsryds BK
4 1. pris 160.50 Catja Knutsson med Night Ninja Fantastic Pearl(S26578/2009) Shetland Sheepdog Karlshamns HU
5 2. pris 158.00 Adina Strandh med Trojagårdens Bendick's(S11193/2008) Australian Shepherd Karlskrona BK
6 2. pris 156.50 Pernilla Fredriksson med Stella(S15824/2009) Labrador retriever Karlskrona BK
7 3. pris 137.00 Charlotte Ninov med Door keepers Nightshade Nanook(S14065/2008) Australian Shepherd Ronneby BK
8 3. pris 128.00 Emma Edvardsson med Aurora Nel Cielo Bello(S47443/2009) Cane Corso Sveriges Hundungdom
9 3. pris 120.00 Elin Magnusson med Canovills Nelly Never Stop(S64517/2008) Australisk Kelpie Karlskrona HU
10 3. pris 113.00 Karina Berggren med Frideborgs Fina(S19833/2006) Shetland Sheepdog Ronneby BK

 
Lydnad II(a), domare: Nils Hällgren
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 173.50 Eva Gröndahl med Isfolket's Wild Thing(S15530/2007) Briard Ronneby BK
2 1. pris 169.00 Johanna Svensson med Sjöännens Asta Fasan(S19329/2007) Labrador retriever Tingsryds BK
3 1. pris 167.00 Solweig Johansson med Wintergold's Dinnaton(S50885/2008) Golden retriever Karlskrona BK
4 2. pris 150.50 Anna-Liisa Österbacka med Kanadickens Calabria Di Cosa(S29426/2008) Nova scotia duck tolling retriever Olofströms BK
5 2. pris 143.50 Eva Bergzén med Marzeminos Chess(S29062/2005) Briard Växjö BK
6 3. pris 132.50 Anna Wahlberg med Skanshill Atlas(S11713/2006) Belgisk vallhund/Tervueren Ronneby BK
7 3. pris 122.00 Ulla Karlsson med LP1 Vergus ana(AS18736/2004) Vit herdehund Emmaboda BK
8 3. pris 105.50 Ritva Winblad med Hornlakes Lady in Waiting Lizzy(S59581/2003) Engelsk springer spaniel Olofströms BK
9 0 85.50 Inga Åström med Alessio(S21385/2007) Lagotto romagnolo Ronneby BK
10 0 83.50 Sandra Bergman med Molosskrafts Xerox(TAVLIC001910) Schäfer Ljungby BK
 
 
Lydnad III(a), domare: Jan Larsson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 2. pris 235.00 Bertil Hemmingsson med SE UCh Grindsjöns Yatzy(S11881/2008) Rottweiler Sölvesborgs BK
  bröt   Gertie Lundberg med Götängens Xzmilla(S16578/2003) Schäfer Ronneby BK
 
 
Lydnad Elit(a), domare: Nils Hällgren
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 266.50 Jörgen Jönsson med JM's bc Zito(REGV1025/2006) Border collie Sölvesborgs BK
2 2. pris 240.50 Fredrik Svanberg med Skanshills Kardemumma(S14913/2005) Belgisk vallhund/Tervueren Ronneby BK
3 2. pris 225.00 Annika Hedsten med LPI, II, III Haremet's Windie(S40267/2008) Papillon Olofström BK
4 0 184.00 Andrea Axelsson med Wintergold's Goliat Musseron(S52443/2006) Golden retriever Olofströms BK
5 0 0.00 Monica Jönsson med Hyzz Kalle(S21879/2008) Australisk Kelpie Ronneby BK
  bröt   Thomas Ohlsson med Eyemarkers Tinja(REGV1525/2003) Border collie Karlshamns BK