Uppdaterat 2010-10-09 16:34
 
Ronneby Brukshundklubb
2010-10-09, Lydnad I-Elit
 
 
Lydnad I(a), domare: Jan Larsson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 192.50 Malin Grahn med Idhede´s Bark(S50330/2008) Schäfer Karlshamns BK
2 1. pris 182.50 Mia Persson med Av Melica Felix Summer Bee(S17058/2008) Golden retriever Ronneby BK
3 1. pris 182.00 Hanna Axelsson med Aussie Action's Red Ness(S49555/2009) Australisk Kelpie Karlshamn BK
3 1. pris 182.00 Hanna Holmström med Fanni(TAVLIC001259) Blandras Tingsryds BK
5 1. pris 178.00 Ingalill Nilsson med Softstars Absolutely Amazing(S65849/2004) Irish Softcoated Wheaten Terrier Ronneby BK
5 1. pris 178.00 Sara Ahlér med Lönnbackens Fudge(S68175/2005) Cocker spaniel Karlshamns HU
7 1. pris 172.00 Marie-Louise Karlsson med Mysslä´s Chilipepper Mirasol(S35117/2008) Nova scotia duck tolling retriever Karlskrona BK
8 2. pris 146.50 Catja Knutsson med Night Ninja Fantastic Pearl(S26578/2009) Shetland Sheepdog Karlshamns HU
9 3. pris 136.00 Catharina Salomonsson med Karmelhofs Panos(S17371/2007) Dobermann Ronneby BK
10 3. pris 100.00 Anna Landenstad med Demonens Önscan(S37651/2009) Schäfer Karlskrona BK
 

Lydnad II(a), domare: Carina Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 164.50 Anna Wahlberg med Skanshill Atlas(S11713/2006) Belgisk vallhund/Tervueren Ronneby BK
2 1. pris 161.50 Gertie Lundberg med Ritours Rasmus(S57257/99) Labrador retriever Ronneby BK
3 2. pris 147.50 Inga Åström med Alessio(S21385/2007) Lagotto romagnolo Ronneby BK
4 2. pris 142.50 Solweig Johansson med Wintergold's Dinnaton(S50885/2008) Golden retriever Karlskrona BK
5 3. pris 129.50 Eva Gröndahl med Isfolket's Wild Thing(S15530/2007) Briard Ronneby BK
 
 
Lydnad III(a), domare: Jan Larsson
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 275.00 Marie-Louise Karlsson med Wildbird Yrsa Yrväder(S39346/2006) Nova scotia duck tolling retriever Karlskrona BK
2 1. pris 262.00 Ronny Schneider med Kiragårdens Nima(S63427/2005) Schäfer Karlskrona BK
3 3. pris 212.50 Lise-Lotte Nilsson med Wheatgerms Soul of Wonder(S40195/2006) Irish Softcoated Wheaten Terrier Rödeby BK
4 0 173.00 Heléne Adolfsson-Rehn med Seaspirit Crocus(S37162/2008) Golden retriever Karlshamns BK
 
 
Lydnad Elit(a), domare: Carina Lundin
Plac Pris Poäng Ekipage Ras Klubb
1 1. pris 306.00 Jörgen Jönsson med JM's bc Zito(REGV1025/2006) Border collie Sölvesborgs BK
2 1. pris 283.50 Jennifer Ericsson med Canovills Kaliber(S54963/2005) Australisk Kelpie Karlskrona BK
3 1. pris 271.00 Fredrik Svanberg med Skanshills Kardemumma(S14913/2005) Belgisk vallhund/Tervueren Ronneby BK
4 1. pris 261.50 Ann-Marie Åkesson med Torneryds Lippe(S28928/2006) Schäfer Karlshamns BK
5 2. pris 231.00 Thomas Ohlsson med Eyemarkers Tinja(REGV1525/2003) Border collie Karlshamns BK
6 2. pris 229.00 Gun-Britt Harnemark med Somollis Shiny(REGV1228/2004) Border collie Ronneby BK
7 3. pris 223.00 Monica Jönsson med Hyzz Kalle(S21879/2008) Australisk Kelpie Ronneby BK
8 3. pris 212.50 Ann-Helen Pihl med Hob-Nobs Esprit(S37007/2004) Berger des Pyrénées Karlskrona BK
9 0 185.50 Annika Hedsten med Haremet´s Windie(S40267/2008) Papillon Olofström BK